امروز : چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۶

گفتمان سازی رسانه ای راهی برای کاهش طلاق ** ساسان شیخی

امروزه یکی از مهمترین معضلات و آسیب های اجتماعی در ایران مخصوصا شمال کشور موضوع طلاق است که با گفتمان سازی رسانه ای می توان برای کاهش آن تلاش کرد.
گفتمان سازی رسانه ای راهی برای کاهش طلاق  ** ساسان شیخی
پنج شنبه | ۱۳۹۷/۰۱/۱۶ - ۱۲:۱۸ |
کد خبر : ۱۲۶ |
یادداشت

امروزه یکی از مهمترین معضلات و آسیب های اجتماعی در ایران مخصوصا شمال کشور موضوع طلاق است که با گفتمان سازی رسانه ای می توان برای کاهش آن تلاش کرد.

در گذشته نه چندان دور در خانواده مشکلات اگر در اوج نیز قرار داشت تلاش می کردند تا به موضوع جدایی و طلاق فکر نکنند و با صبر و بردباری به زندگی خود ادامه دهند اما متاسفانه امروز با بررسی های مختلف می توان دریافت که کوچکترین موضوعات پیش و پا افتاده موجب طلاق و جدایی زوج ها می شود.

در تمامی شهرستانهای شمال کشور موضوع طلاق بعنوان مهمترین آسیب اجتماعی آن شهرستان محسوب می شود که برنامه ریزی ها و تلاش ها برای کاهش آن بی فایده بوده و آمار ها نشان از افزایش این پدیده شوم در شهرستانها دارد.

در بسیاری از طلاق ها زندگی زوج ها کمتر از سه سال بوده و اینکه در بسیاری از موارد قبل از برگزاری مراسم عروسی و در همان زمان عقد طلاق صورت گرفته و متاسفانه به دلیل اجرای طلاق های توافقی دلایل آن برای همیشه مخفی مانده است.

امروز با گسترش رسانه ها و کار برد آن در خانواده چه به صورت مجازی و چه به صورت مکتوب موجب شده تا مردم آن را در الویت زندگی خود قرار داده و از بسیاری مطالب آن استفاده ببرند.

به نظر می رسد با توجه به اینکه در اجرای تمامی برنامه ها و کلاس های آموزشی برای جلوگیری از طلاق موفق نبودیم باید راه جدید و تازه ای را برای کاهش طلاق انتخاب کنیم که مطلوب ترین آنها گفتمان سازی رسانه ای می باشد.

امروز دستگاه قضایی باید مجوز بیان مسایل و مشکلات خانواده های طلاق جهت درج در رسانه ها را صادر تا بتواند درس عبرتی برای دیگران باشند و موضوعات آن را سرلوحه زندگی خود قرار دهند.

امروز رسانه ها با گفتمان سازی موضوع طلاق از طریق گزارش ، مصاحبه ، سرمقاله و یادداشت می توانند به زوایای مختلف زندگی زوج های طلاق در قبل و بعد از طلاق بپردازند و قطعا این گفتمان سازی ها خانواده ها را در زمان اطدواج فرزندانشان بیدار خواهد کرد.

امروز بسیاری از خانواده ها نکات اساسی و اصلی در زمان ازدواج را نمی دانند و یا رعایت نمی کنند که رسانه ها می توانند با بحث های کارشناسی و گفتگو با مسئولان قضایی و اداراتی مانند بهزیستی این موضوع را برای خوانواده ها تبیین کنند تا قبل از ازدواج فرزندان خود نکات اساسی و اصولی را رعایت کنند.

از طرفی برخورد خانواده ها در زمان اختلاف زندگی فرزندانشان و رفع مشکلات آنان نیز معقولانه نیست که رسانه ها بابیان مسایل و موارد طلاق های صورت گرفته و با استفاده از نقطه نظرات مسئولان می توانند به کمک خانواده ها بیایند و مسیر طلاق را به استحکام زندگی تغییر دهند.

انتظار است مسئولان بعد از آزمایش تمام راههای کاهش طلاق که تا کنون موثر نبوده به سمت گفتمان سازی رسانه ای در موضوع طلاق روی آوردند و با برنامه ریزی های اصولی از طریق رسانه ها به ابعاد مختلف موضوع طلاق در بین خانواده ها بپردازند.

ساسان شیخی / چالوس نیوز

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید