امروز : چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۱
قاسم احمدی لاشکی:

انتقال آب دریای خزر مبنای علمی ندارد

چالوس نیوز - نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس گفت: به لحاظ علمی و عواقبی که در پی دارد انتقال آب دریای خزر به هیچ عنوان شدنی نیست.
انتقال آب دریای خزر مبنای علمی ندارد
پنج شنبه | ۱۳۹۶/۱۱/۰۵ - ۰۱:۱۴ |
کد خبر : ۱۰۳ |
انتخاب سردبیر

قاسم احمدی لاشکی درگفت‌وگو با ایسنا مازندران، ضمن مخالفت با انتقال آب دریای خزر به سمنان اظهار کرد: دریاچه خزر یک محیط بسته است که به دریا تعبیر می شود در حالیکه اینگونه نیست و اگر قرار است تغییراتی در آن ایجاد شود حتما باید با نظرات کارشناسان باشد.

وی تصریح کرد: اینکه قرار است مشکلی همانند آب از نقطه ای برطرف شود کار خوبی است اما به هر قیمتی نباید این کار صورت گیرد.

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس با بیان اینکه گاهی اوقات برخی تصمیمات بدون مطالعه گرفته می شود که خسارت های فراوانی به بار می آورد تصریح کرد: انتقال آب شور در هر حالت چه تصفیه در مبدا و چه مقصد مشکل ایجاد می کند.

احمدی لاشکی با اشاره به اینکه دریای خزر اقیانوس و یا خلیج فارس نیست که با تمام دنیا ارتباط داشته باشد، تاکید کرد: اگر تصفیه در مبدا انجام شود نمکی که باقی می ماند هم در طبیعت اثرات منفی می گذارد و هم اینکه بر آبزیان داخل دریا اثر گذاشته و تغییر اکوسیستم کلیت فضا را دچار مشکل و منطقه را نابود می کند.

وی با بیان اینکه تصفیه در مقصد نیز مشکلات فراوانی ایجاد می کند، خاطرنشان کرد: حدود ۶۳ هکتار از اراضی جنگل های هیرکانی در مسیر تا به سمنان برسد از بین می رود و حجم بزرگی از خسارات جبران ناپذیر را به دنبال دارد.

نائب رئیس کمیسیون پژوهش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انتقال آب دریای خزر در باطن نیز آسیب های جدی به مردم وارد می کند، گفت: در طبیعت نمی توان به هر پیکره ای دست زد چرا که به طبیعت دست زدیم که دریاچه ارومیه و زاینده رود خشک شد، ریزگردها در خوزستان امان مردم را بریده است و دریاچه بختگان به آن حالت درآمده است و با این اقدام کل مرداب ها و طبیعت وحوش دچار تغییرات می شود.

احمدی انتقال آب دریای خزر را عقلانی و بر مبنای نطرات علمی ندانست و اظهار کرد: صرفا نباید برای رفع مشکل آب ۵۰۰ هزار مردم سمنان اینکار صورت گیرد.

وی با بیان اینکه استان های مازندران، گیلان و گلستان تنها متعلق به ۹ میلیون جمعیت این سه استان نیست، تصریح کرد: این سه استان با طبیعت زیبا خانه دوم همه ایرانی ها است و ایام تعطیلات را در این منطقه به سر می برند.

نماینده مردم نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس با اشاره به اینکه بدون کار عقلانی و تنها بر مبنای احساس این تصمیم گرفته می شود تاکید کرد: برخی مسئولان نباید در این خصوص در مقابل مردم قرار گیرند و باید راهکار درست اندیشیده شود.

احمدی با بیان اینکه درباره این تصمیم از سوی نمایندگان مجلس استان مازندران به رئیس جمهور تذکر داده شد، گفت: دوشنبه شب نیز نامه ای برای رئیس جمهور آماده شد و با امضای ۳۲ نماینده سه استان شمالی این نامه به دکتر روحانی تقدیم می شود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید