امروز : چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۱

منطقه آزاد انزلی،کلید طلایی توسعه شمال ایران

با توجه به اینکه منطقه آزاد انزلی بعنوان تنها منطقه آزاد فعال شمال کشور فعالیت می کنند کلید طلایی توسعه شمال کشور محسوب می شود.
منطقه آزاد انزلی،کلید طلایی توسعه شمال ایران
شنبه | ۱۳۹۷/۰۱/۱۸ - ۱۲:۰۴ |
کد خبر : ۱۲۳ |
یادداشت

با اقدامات خوب و سازنده منطقه آزاد انزلی در حوزه اقتصادی و گردشگری امروز نبض اقتصادی و گردشگری شمال کشور در روستای گلشن و جفرود می تپد که مردم آن در سالهای نه چندان دور هیچ وقت فکر نمی کردند قلب تپنده اقتصاد شمال کشور باشند.

 

* الویت گردشگران ، منطقه آزاد انزلی

استان گیلان در نوروز 97 رتبه دوم میزبانی از مسافران نوروزی در کشور را کسب کرد که بر اساس آمار و ارقام سازمان گردشگری مقصد 80 درصد از مسافران ورودی به استان گیلان منطقه آزاد انزلی بوده است.

مدیران منطقه آزاد انزلی با برنامه ریزی و اجرای مناسب طرح های گردشگری و فراهم کردن امکانات لازم توانستند میزبان شایسته ای برای گردشگران نوروزی باشند.

در مقابل مسافران نوروزی استان مازندران که رتبه اول کشور را کسب کرد بسیاری بعد از گشت و گذار در مازندران حتی به مدت یک روز وارد منطقه آزاد انزلی شده اند که آمار ورودی و خروجی چابکسر شهر ورودی استان گیلان از شرق گواه بر این ادعا می باشد.

 

تقویت شهرک صنعتی و رونق تولیدات داخلی

منطقه آزاد انزلی با گسترش و افزایش واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی شماره 1 و 2 منطقه آزاد انزلی توانست رونق خاصی به تولیدات داخلی بدهد، مدیران منطقه آزاد انزلی با فراهم کردن شرایط و امکانات لازم توانستند سرمایه گذاران متعددی را برای سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی تحت پوشش خود جذب کنند و به افزایش کمی و کیفی شهرک صنعتی بیافزایند.

توان اقتصادی شهرک های صنعتی تحت پوشش منطقه آزاد انزلی به شکلی پیش می رود که در چند سال آینده قطب شهرک های صنعتی شمال کشور می شود.

امرزوه منطقه آزاد انزلی با ظرفیت ها و پتانسیل های متعددی که دارد قطب اقتصادی و گردشگری شمال کشور است و قطعا توان توسعه محدوده آن تا بخش هایی از استان مازندران نیز وجود دارد.

منطقه آزاد انزلی که بزرگترین مرکز اقتصادی شمال کشور محسوب می شود با میزان درآمد حاصله از ورود گردشگران نشان داده که در راستای فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش وابستگی بر درآمد نفتی گام های اساسی برداشته است.

ایجاد بندر کاسپین و توسعه آن و استفاده از امتیازات حوزه مناطق آزاد تجاری موجب شده تا بسیاری از سرمایه گذاران بندر کاسپین را برای بارگیری و تخلیه کالای خود انتخاب کنند و قطعا پیش بینی می شود در چند سال آینده بندر کاسپین مرکز تجاری مهم بین المللی محسوب شود.

امروز منطقه آزاد انزلی ، با رشد مراکز تولید و اشتغال زایی و نشان دادن عملی وابستگی به درآمد های غیر نفتی نشان داده که محور توسعه شمال کشور می شود و توانمندی فعالیت در سه استان شمالی را دارد.

 

ادامه آزاد راه تهارن – شمال از چالوس تا منطقه آزاد انزلی

عملکرد خوب منطقه آزاد انزلی و افزایش اقدامات اقتصادی و گردشگری آن موجب شد تا استاندار مازندران در اظهار نظری خواستار ادامه آزاد راه تهران – شمال از چالوس تا منطقه آزاد انزلی شود.

قطعا با تصویب این پیشنهاد و برداشتن گام های اولیه آن برای طراحی مسیر توسعه شهرستانهای مسیر چالوس تا منطقه آزاد انزلی دست خوش تغییرات توسعه ای خواهد شد که به برکت منطقه آزاد انزلی خواهد بود.

نیاز است مسئولان با افزایش محدوده منطقه آزاد انزلی تا قسمتی از استان مازندران شرایط توسعه شمال کشور را با رونق اقتصادی آن هموار تر نمایند.

ساسان شیخی / چالوس نیوز

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید